آموزش وردپرس
خانه / تاریخچه

تاریخچه

هسته اولیه و تأسیس تیم داماش گیلان به تیم ابوذر رشت به سال ۱۳۵۴ بر می‌گردد. در سال ۱۳۶۲ میراحمد خوشکلام که از تیم ابوذر رشت حمایت می‌کرد به همراه تنی چند از عاشقان فوتبال رشت تصمیم گرفت این تیم را با نام استقلال رشت که بعدها نام استقلال شهرداری رشت نیز گرفت وارد مسابقات کند. دو دهه بعد از آن امتیاز این تیم به باشگاه پگاه گیلان و درنهایت امتیاز این تیم به باشگاه داماش گیلان انتقال یافت.
از ابتدای حضور مجموعه امیر منصور آریا (داماش ایرانیان) در رشت،یعنی سال ۱۳۸۷ امیر عابدینی مدیرعاملی داماش گیلان را برعهده داشت، این حضور تا پایان فصل ۹۵-۱۳۹۴ نیز ادامه داشت و در آخرین فصل نیز سعی بر این شد تا به دلایلی که شنیده می شد بدهی های مالی است (و البته هیچگاه به طور رسمی اعلام نشد) نام باشگاه داماش گیلان دچار تغییر و تحول به لقب شهر رشت یعنی شهر باران شود. با سقوط داماش گیلان به رقابت های لیگ دسته دوم در پایان فصل ۹۵-۱۳۹۴ و ادامه بلاتکلیفی مالکیتی نهایتا اسماعیل حاجی پور عضو شورای اسلامی شهر رشت که سابقه حضور در هیات مدیره این باشگاه را داشت مالکیت داماش را با همکاری سامر رجب اف سرمایه داری از کشور آذربایجان برعهده گرفت تا این باشگاه پرطرفدار شمال ایران پس از سال ها به ساحل آرامش برسد.
از ریشه داماش تا به امروز بازیکنان ملی پوش زیادی از این تیم به تیم ملی راه پیدا کردند. سید علی افتخاری (جام آورترین بازیکن تاریخ فوتبال گیلان)، امید هرندی، هادی طباطبایی (پرافتخارترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال گیلان)، بهزاد داداش زاده و علیرضا جهانبخش از جمله بازیکنانی هستند که این تیم به عرصه ملی ایران معرفی نموده است.
داماش اولین تیم گیلانی است که بازیکن بومی اش یعنی علیرضا جهانبخش مستقیماً به یکی از پنج لیگ برتر جهان یعنی لیگ بازیکن ساز هلند منتقل شد. لازم به ذکر است که طی سال های گذشته داماش در رشت به طور ساماندهی شده دارای تیم‌های والیبال در سوپر لیگ و بسکتبال در لیگ دسته اول بود و در برخی رشته‌ها نیز به طور فرعی دارای تیم‌هایی ورزشی بود.